Bakan Kurum Deprem Konutlarında İncelemelerde Bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin etkilediği Malatya’yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Bakan Kurum ilk olarak Malatya’nın Pütürge ilçesinde depremzedeler için Taşbaşı Mahallesi’nde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu. Şantiye sahasındaki incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, yarından itibaren Türkiye genelinde normalleşme sürecinin başlatıldığını söyledi. Kendilerinin de […]

 Bakan Kurum Deprem Konutlarında İncelemelerde Bulundu

03.06.2020 - 13:22

Güncelleme : 03.06.2020 - 13:22

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak’ta Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin etkilediği Malatya’yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum ilk olarak Malatya’nın Pütürge ilçesinde depremzedeler için Taşbaşı Mahallesi’nde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu.

Şantiye sahasındaki incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, yarından itibaren Türkiye genelinde normalleşme sürecinin başlatıldığını söyledi.

Kendilerinin de normalleşme süreciyle saha ziyaretlerine yeniden başladıklarını anlatan Bakan Kurum, pandemi sürecinde ülke olarak çok büyük bir sınav vererek tüm dünyaya örnek bir duruş sergilediklerini ifade etti.

Bakan Kurum, millet bahçeleri, kentsel dönüşüm, altyapı, kanalizasyon, içme suyu, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi şehircilik adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedefler doğrultusunda tüm teşkilatlarıyla çalıştıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Pandemi sürecinde de çalışmaları video konferans toplantılarıyla takip ettik. İllerimizde, ilçelerimizde, beldelerimizde şehirlerimizde sorunlar neyse bunları çözmek adına toplantılar gerçekleştirdik ve bu toplantılarda gereken kararlarla hızlı bir şekilde sahada aksiyon almaya gayret gösterdik. Tabii bu toplantılarda şehirler adına yaptığımız işler 2023’ün Türkiye’si adına attığımız adımlardı. Artık pandemi süreci tamamlandı ve 1 Haziran itibariyle de normalleşme sürecine başladık. Dün Elazığ’daydık bugün de Malatya’dayız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha sonra Pütürge’den helikopterle Kale ilçesine geçerek, şantiye sahasında inceleme yaparak, bilgi aldı.

Örnek daireyi gezen ve müteahhitten bilgiler alan Bakan Kurum, bir süre vatandaşlarla da görüşerek, onların sorularını cevapladı. 

Kale İlçesinden Malatya merkeze geçen Bakan Kurum, Battalgazi’deki Gelincik Tepesi’nde şantiye sahalarında incelemede bulundu. Örnek daireyi gezen ve çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kurum, burada uzun süreli bir toplantı gerçekleştirdi. 

Son olarak Battalgazi Belediyesi yanında yapımı devam eden Millet Bahçesi projesinde incelemelerde bulunan Bakan Kurum yetkililerden bilgi aldı.

Depremin yaşandığı 24 Ocak’ta hemen bakanlık olarak harekete geçtiklerini söyleyen Bakan Kurum, söz verdiğimiz gibi 1 yılda konutları teslim ederek mağdur vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeye çalıştıklarını söyledi.

Bakan Kurum’a inceleme gezisi sırasında Vali Aydın Baruş, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de eşlik etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın